Kompresör İngilizce karşılığı compressor olan ve sıkıştırmak anlamı taşıyan bir kelimedir. Dışarıdaki havayı bir depo içine sıkıştırarak basınçlı şekilde kullanımını sağlayan bir alettir. Mekanik enerjinin pnömatik enerjiye dönüştürülmesi ile enerji kaynağı sağlanır. Bir motor yardımı ile dışarıdan alınan hava kompresör deposu içinde hapsedilir. Bir süzgeçten geçirilerek belirli oranlarda sıkıştırılıp dar bir hacme hapsedilir. Basıncın yüksekliği sıkıştırmanın oranına bağlı olarak belirlenir.

Emilen havanın temiz ve ısı derecesinin düşük olması kompresörün verimli çalışması için önemlidir. Filtreleri kısa zaman aralıklarında temizlenmeli ve değiştirilmesi çalışma açısından gereklidir. Emilen hava herhangi bir sıvıyla asla temas etmemesi gerekmektedir. Stanley kompresörleri malzeme ve çalışma sistemleri bakımından son derece sağlıklı ve ekonomiktir.

Kompresör Çeşitleri

Çalışma Prensibine Göre Kompresörler
– Pistonlu kompresörler
İleri- geri hareket sistemi ile basınç oluşturan kompresörlere denir.
– Vidalı kompresörler
2 vidanın sonsuz tur hareketi ile basınç oluşturan kompresörlere denir.
-Merkezkaç kompresör
Gazın dönme hareketi ile sıkıştırılarak basınç oluşturan kompresörlere denir.
-Pozitif yer değiştirmeli kompresör
Pompalar yardımı ile küçük haznelere alınan hava ile basın oluşturan kompresörlere denir.
-Hidrolik kompresör
Jet kompresör ve gaz ve buhar kompresörü olarak ikiye ayrılır.
Genel olarak kompresörlerin farklılıkları: sıkıştırma kademe sayısı, yağlanma şekli, soğutma şekli, üretim şekli (standart veya müşteriye özel), sürme yöntemi(elektrik, buhar veya içten yanmalı sistemler)

Stanley Kompresör Kullanım Alanları

Stanley kompresörleri her alanda hizmet verme özelliği ile kullanıcılarına geniş bir ürün yelpazesi sunar. Kullanıcı dostu olan bu kompresörler özellik, boyut ve performanslarına göre farklı alanlarda kullanılır.

Sanayi, atölye ve inşaatlarda yaygın olarak büyük ölçekli kompresörler kullanılır. Daha küçük tipli işletmelerde ise vidalı kompresörler yaygın olarak kullanılır. Marangozhane, benzin istasyonları gibi fazla basınç gerektirmeyen yerlerde kullanılan bu kompresörler özellikle oto yıkama ve lastiklere hava basmak için çok ideal bir kompresör türüdür.

Kalıp baskı, kontrol işletme mekanizmaları, dokuma tezgâhları, gaz sıkıştırma, harmanlama gibi alanlarda da kompresör kullanımı iş gücünü azaltıp maliyeti düşürmek adına oldukça tercih edilen bir çalışma yöntemidir. Stanley kompresörleri ihtiyacınız ve kullanacak olduğunuz kompresör türünü belirledikten sonra tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek ölçüde tasarlanan kompresör hizmeti sağlar.