Birçok insan evlerinde gerçekleşen teknik hasarlarını kendi gidermek için ev tipi tamir setlerine sahiptir. Bozulan makineler için servis çağırmayı uzun süreli ve maliyetli bulan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ev ve ya iş yerlerinde bozulan bakım yapılması gereken birçok araç gereç mevcuttur. Ev veya iş yerlerinde bulunan tamir araçlarının bulunduğu küçük kutular mutlaka vardır. Hasarların boyutuna göre bu araç kutularından yararlanılır. Bazı insanlar ise hobi olarak mekanik aletler üretir ve tamir eder. Ahşap ve plastik tasarımlarda yine teknik ve basit araçlar gerektiren işlerdir.

Taşınabilir Atölye Seti

Ev ve iş yerlerinde küçük çapta bakım üretim ve onarım işleri için türlü donanıma sahip ve kullanımı kolay bir sistem geliştirilmiştir. Bu sisteme taşınabilir atölye denmektedir. Genişçe bir çanta içerisine yerleştirilebilen modüler bir tezgah ve çeşitli aletlerden oluşan bu setler çok ilgi görmektedir.

Bu set ilk bakışta bir çanta görünümündedir. Açıldığında içerisinde testere ve matkap gibi aletlerin ergonomik tasarımları çıkmaktadır. Son hali genişçe bir masa şeklini alarak adeta bir atölyeye dönüşmektedir. Birçok teknik ve mekanik işlem yapmaya olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Taşınabilir atölyenin amaçları

Ev veya iş yeri ortamında tamir veya üretim büyük ebatlarda makinelerin kullanılması pek mümkün değildir. Taşınabilir atölye tasarımı bu olumsuz durumdan fikir alınarak ortaya çıkmıştır. Kırılan dolaplar, menteşeleri gevşemiş kapaklar, mobilya parçalarında değişiklikler ve bunlar gibi birçok uygulama bu pratik set ile daha kolay hale getirilmiştir. Çeşitli marangozluk işleri bu pratik tezgahta hızlıca halledilebilir. Metal, tahta ve plastik gibi sıklıkla hasar olan materyaller üzerinde de işlemler yapılabilmektedir.

Dezavantajları

Taşınabilir atölye setinin kullanımı için birçok sebep bulunur. Fakat bu setin olumsuz yönleri de dikkate alınmalı ve bunlara göre önlemler alınmalıdır. Bu pratik atölye de yapılan işlemlerin bazıları için elektrik enerjisi gerekmektedir. Bu yüzden sistem şarj edilebilir bir akü ile çalışmaktadır. Uzun süren işlemler için dezavantaj oluşturacak bir durumdur. Set içerisinde kullanılan elektrik matkap ve vidalama aletleri ile yapılacak işlemler genelde uzun süren işlemlerdir. Bu işlemler yapılmadan önce akünün durumu kontrol edilmeli ve yeterli enerjiye sahip olunduğuna işleme başlanmalıdır.