Kompresör, atmosferden aldığı havayı ve gazı sıkıştıran, bu havanın basıncını artıran alet olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompresör yaptığı bu işlem sayesinde bulunduğu yerde hava desteği sağlamaktadır. Motorlu bir makinedir ve pnömatik çalışma sistemine sahiptir. Çok çeşitli olan kompresörler kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir.

Bu nedenle kompresör seçiminde hangi amaçla kullanılacağı önem arz etmektedir. Ayrıca uzun yıllar kullanım imkanı sağlayan kompresörlerin tedarik edildiği firmanın güvenilir olması gerekmektedir. Sonrasında herhangi bir problemle karşılaşıldığı takdir de teknik destek sağlanmalı ve cihaza zarar verilmemelidir.

Kompresörün Kullanım Alanları

Kompresörün kullanım alanı çok fazladır. Gaz sıkıştırma işlemleri, işletme ve kontrol mekanizmalarında kullanılmaktadır. Bunun yanında vakum çözülmeleri ve sıkma işlemlerinde kullanıldığı görülmektedir. Yine kontrol ve işletme mekanizmalarında form verme, kalıp baskı, püskürtme kalıbında kullanılmaktadır. Ayrıca konveyör, harmanlama, karıştırma işlemlerinde de kullanılır.

Cam üfleme ve kalıplarda, tekstil sektöründeki bağlama ve sıkma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Sonuç olarak başta üretim yapan tesislerdeki makinalar olmak üzere birçok alanda kullanımı gerçekleşmektedir. Boyut ve kullanım yerine göre değişiklik gösterdiği gibi Kompresör fiyatları da kullanılacağı alan ölçüsünde değişmektedir.

Hava Kompresörlerinin Özelliklerine Göre Fiyat Değişimleri

Hava kompresörleri başta tank kapasitelerine göre fiyat değişkenliği göstermektedir. Bunun yanında ağırlıkları, basınç durumları, emilim güçleri ve ses gücü de fiyatı etkileyen faktörler arasındadır. Özellikle son dönemlerde sessiz çalışan kompresörlerin ciddi anlamda kullanım rahatlığı sağladı görülmektedir.

Çalışma alanına hiçbir şekilde etki etmemektedir. Kompresör fiyatları konusunda kullanılan kompresör markasının da etkisi bulunmaktadır. Özellikle markanın güven arz etmesi gerekmektedir. Patlama ihtimali bulunan bir ekipman olan kompresör, her ihtimale karşı güvenilir bir markaya sahip olmalıdır. Aksi takdir de fiyat için alınan bir ürün kalite beklentisini karşılamayabilir.

Kompresörde Son Teknoloji Olan Hybrıd Kompresör Fiyatları

Havalı kompresörlerde yenilikçi girişim hybrıd teknolojsinin kullanıldığı görülmektedir. Kompresör fiyatları yanı sıra kullanırken de tasarruf edilmesine olanak tanıyan teknoloji çevre dostudur. Bu sayede hem birçok alanda kullanılmaktadır hem de çevreye zarar vermemektedir. Diğer kompresörlere oranla kullanım esnasında çok daha az maliyetle çalışmaktadır. Böylece hem ekonomik olarak hem de işlev olarak memnuniyet sağlamaktadır.