Kompresörün sözlükteki anlamı sıkıştırmaktır. Fransızca bir kelimedir. Tanım gereği, havayı ve gazları daha yüksek basınçlara sıkıştıran motorlu makinenin adı kompresördür. Bir diğer açıklaması; atmosferden elde edilen havayı sıkıştırarak basıncını artıran alettir. Pnömatik çalışma sistemiyle ve basınçlı havanın gerekeli olduğu ortamlarda, hava desteği sağlama amacı ile çalışan motorlu makinedir, kompresör.

Vidalı hava kompresörü en yaygın olarak kullanılan kompresördür. Yapısı itibariyle; helisel, tek kademeli ve spiral lobları ve yivleri olan bir çift rotordan oluşur. Aynı zaman da yağ enjeksiyonludur. Kapalı bir gövdede bulunan kompresörler, gövde içerisin de bulunan bir çift robot ile havayı sıkıştırmak için dönerler.

Çıkış valfleri veya emme bulunmaz. Vida rotorları ve rotorlar vida gövdesi arasındaki açıklıkları kapatma için, vida içine püskürtülen yağ sayesinde soğur. Uygulamanın sonunda yapı içerisindeki parçaların çalışma sıcaklığının, yüksek sıcaklıklara çıkmasını engeller.
Vidalı kompresörleri hava soğutmalı ve su soğutmalı, yağ enjeksiyonlu veya yağsız, iki veya tek kademeli olarak çeşitli bir aralığa sahiptirler.

KOMPRESÖR ÇEŞİTLERİ

Çalışmalar sonucun da çalışma şekline göre 6 çeşit kompresör sistemleri ortaya çıkmıştır.
Bunlar; Merkezkaç kompresörleri, İleri-geri kompresör sistemleri, Eksenel akımlı kompresör sistemleri, Yer değiştirmeli (dönel pozitif) kompresör sistemleri, Hidrolik kompresör sistemleri, Jet kompresör sistemleri, Gaz ve buhar kompresör sistemleri, Hidrolik kompresör sistemleridir.

STANLEY

Frederick T. STANLEY (1843) New Britain, Connecticut da cıvata, menteşe ve diğer kapı ekipmanları üretimi yapan, küçük bir firma olan The Stanley Works ü kurdu.
Vizyonu, dünya profesyonellerin ilk tercihi olacak kaliteli ürünler sunmaktı. Yüksek kalite ürünlerine artan talep sayesin de Bay Stanley 1870 yılın da ihracata başladı.

STANLEY KOMPRESÖR

Kompresör denildiğin de ilk olarak akla gelen markalardan biri Stanley Kompresördür. Mükemmel kalitesi ile bilinen ve Stanley kompresör fiyatları olarak da, kullanıcı dostu olarak da birbirinden farklı özelliklere, modellere sahiptir. Boyut performans Stanley kompresör fiyatları ve özellik açısından farklı çeşitleri vardır.

Stanley kompresör, yenilikçi bir tasarımdır ve Stanley kompresör fiyatları ürünlere göre değişkenlik gösterir. Stanley markanın sadece kompresör değil büyük taşlama, matkap, lokma takımı, asma kilit, bisiklet kilidi, vakumlu-klasik-paslanmaz çelik, el frezesi, termoslar, çelik tencere-tava ve daha birçok çeşitlilikte ve alanda ürünler üretmeye devam etmekte.